Din aceeași categorie
Evenimentul include a 8-a Conferinţă Est-Europeană de Sănătate Mintală In and ”Out of Your Mind” şi al 4-lea Congres Internaţional al Societăţii Psihiatrilor, Narcologilor, Psihoterapeuţilor şi Psihologilor Clinicieni din Republica Moldova, se arată pe pagina de Facebook a universităţii.
La inaugurarea forumului au participat mai mulţi oficiali de stat şi experţi, care au subliniat necesitatea stringentă de a aborda problemele legate de sănătatea mintală, elaborarea politicilor eficiente şi dezvolatrea serviciilor accesibile, care să îmbunătăţească viaţa celor care se confruntă cu dificultăţi în sănătatea mintală.
Evenimentul, organizat de Catedra de sănătate mintală, psihologie medicală şi psihoterapie din cadrul USMF „Nicolae Testemiţanu” se va desfăşura în perioada 10–13 octombrie 2024, între orele 9.00–18.00, în Sala Senatului. Congresul are loc în cadrul Proiectul moldo-elveţian Mensana, sub egida Guvernului Elveţiei şi Ministerului Sănătăţii al Republicii Moldova.
Sursă foto: Facebook Universitatea de Stat de Medicină şi Farmacie „Nicolae Testemiţanu”
usmf nicolae testemitanu chisinaueveniment internationalsanatate mintalaUnitățile Agenției Naționale Antidrog, încorporate în Centrele de Sănătate Mintală
Cristina Ghioca
Ministrul Sănătății a anunțat că centrele de sănătate mintală din țară vor încorpora unitățile Agenției Naționale Antidrog, unde se vor dezvolta activități de prevenție, monitorizare și testare.
...